Strona główna » Inwestycje
12
maj
2017

Szansa na gazyfikację w gminie Łomża

Wójt Piotr Kłys gościł przedstawicieli Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. oraz Biura Projektów OTS-IP Sp. z o.o. Celem spotkania było omówienie strategicznie istotnego dla gminy Łomża przebiegu odcinka gazociągu łączącego Węzeł i Tłocznię Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem Polska – Litwa.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-system S.A. prowadzi prace projektowe dla nowej inwestycji budowy gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej i Republiki Litewskiej. Szczególnie ważna dla gminy Łomża jest planowana infrastruktura do jego obsługi tj. gazociąg DN 700 łączący Węzeł i Tłocznię Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem DN 700 relacji Rembelszczyzna – granica RP-LT o długości 152 km obejmujący swoim przebiegiem 2 województwa: mazowieckie i podlaskie, 10 powiatów oraz 30 gmin, w tym gminę Łomża w jej południowej części. Cała inwestycja została zakwalifikowana przez Komisję Europejską do grupy strategicznych projektów o znaczeniu wspólnotowym i prowadzona będzie na podstawie tzw. specustawy gazowej.

W ramach budowy kolejnych odcinków gazociągu powstanie także kilkanaście naziemnych obiektów towarzyszących, tzw. Zespołów Zaporowo-Upustowych (ZZU) m.in. w gminie Zambrów i Śniadowo oraz instalacje sterowania i zasilania rozmieszczone na trasie w odległości średnio co 20-30 km.

Inwestor i wójt zgodnie podkreślają, że po realizacji inwestycji wzrośnie atrakcyjność regionu i polepszony zostanie standard życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym. Istotną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez Spółkę Gaz-System S. A. podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie gminy. Właściciele nieruchomości, przez które przebiegał będzie gazociąg będą mogli liczyć na odszkodowania za ograniczenie dotychczasowego korzystania z nieruchomości. W najbliższym czasie do prac przystąpią geodeci.

Zgodnie z założeniami projekt realizowany przez firmę OTS-IP Sp. z o.o. ma zostać ukończony do roku 2019, a inwestycja będzie oddana do użytku z końcem 2022 r. Obecnie wykonywana jest inwentaryzacja przyrodnicza w zakresie planowanego przebiegu gazociągu.

  • Szansa na gazyfikację w gminie Łomża
  • Szansa na gazyfikację w gminie Łomża
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.