Strona główna » Inwestycje
22
sie
2017

Są pieniądze na budowę biblioteki w Starych Kupiskach

Dwa miliony złotych otrzyma gmina Łomża na inwestycję związaną z budową biblioteki w Starych Kupiskach oraz remont i modernizacja pozostałych placówek bibliotecznych. Pieniądze to dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020.

Wniosek gminy złożony przez Bibliotekę Publiczną Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu, znalazł się wśród 20 placówek rankingu ogłoszonego przez Instytut Książki. O dotacje z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ramach działania „Infrastruktura bibliotek 2016–2020”. ubiegało się w sumie 220 bibliotek z całej Polski. Pieniądze mają pomóc w przekształceniu bibliotek w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich oraz gminach miejskich do 50 tys. mieszkańców w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego.

Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę biblioteki w Starych Kupiskach, spełniającej jednocześnie funkcję centrum kultury oraz remont filii biblioteki w Wygodzie i Konarzycach. Dotacja w całości pokryje koszty planowanej inwestycji.

- Chcemy stworzyć mieszkańcom Kupisk miejsce, w którym będą mogli nie tylko poczytać książkę, ale przede wszystkim spotkać się z drugim człowiekiem – informuje dyrektor Publicznej Biblioteki Gminy Łomża Wiesława Kłosińska. – Widzimy jakie są potrzeby dzisiejszych czasów, kiedy za sprawą postępu technicznego zacierają się kontakty międzyludzkie. Dzięki temu miejscu, mieszkańcy będą mogli się integrować i spędzać wspólnie czas ze swoimi dziećmi, wnukami czy sąsiadami oraz rozwijać swoje zainteresowania. Na przykładzie biblioteki w Podgórzu widzimy, że taki ośrodek kulturalny jest potrzebny dla rozwoju społecznego, dlatego cieszę się, że kolejny będzie miał szansę powstać – dodaje zadowolona dyrektor Kłosińska.

- Zbudujemy nowoczesne centrum kulturalne odpowiadające standardom XXI wieku, dzięki któremu mieszkańcy gminy będą mieli lepszy dostęp do kultury - mówi wójt Piotr Kłys. - Konieczne jest inwestowanie w rozwój ludzi i stwarzanie im odpowiednich ku temu warunków. Trzeba też uświadomić im, że rola bibliotek nie sprowadza się tylko do wypożyczania książek. 

Budynek biblioteki powstanie na działce gminnej przy remizie OSP, gdzie obecnie znajduje się boisko, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Dzięki inwestycji teren zostanie tak zagospodarowany, aby służyć całej społeczności lokalnej i mieszkańcom okolicznych miejscowości.

Warto przypomnieć, że dzięki środkom z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2011-2014. powstała Biblioteka w Podgórzu, która obecnie jest perełką kulturalną gminy Łomża. 

Wiadomość opublikowana przez: Administrator