Strona główna » Dla mieszkańców
2
sty
2018

W gminie Łomża przybywa dzieci

Wyludnianie terenów wiejskich dotyka wiele regionów Polski, w tym także powiatu łomżyńskiego. Inaczej jest jednak w gminie Łomża, gdzie w 2017 r. urodziło się aż 114 dzieci, a ogólne liczba osób zameldowanych wynosi już 10 995. Od kilku lat obserwuje się systematyczny wzrost liczby ludności w gminie, szczególnie w miejscowościach zlokalizowanych w sąsiedztwie Łomży. Taki stan rzeczy jest wynikiem suburbanizacji, związanej z migracją mieszkańców miasta na wieś.

W 2017 roku na świat przyszło 114 dzieci, podczas gdy w 2016 liczba ta wynosiła 102. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Ewidencję Ludności Urzędu Gminy Łomża, więcej rodzi się chłopców, niż dziewczynek. W 2016 roku był to stosunek 59 dzieci płci męskiej do 43 płci żeńskiej, natomiast w 2017 r. 61 do 53.

A jakie imiona były najpopularniejsze w ubiegłym roku? - Chłopcy najczęściej otrzymywali imiona: Antoni, Stanisław, Mikołaj i Kacper. Natomiast jeśli chodzi o dziewczynki to rodzice najchętniej wybierali imiona takiej jak: Alicja, Maria, Zuzanna i Daria – informuje zastępca kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Jolanta Dobrzycka. - Optymistycznie zaczynamy 2018 r., ponieważ już 1 stycznia urodził się chłopiec, któremu rodzice nadali imię Igor. 

Jedni się rodzą, inni odchodzą…

W 2017 r. Urząd Stanu Cywilnego w gminie Łomża wystawił 118 aktów zgonu, o 9 więcej niż w 2016 r. Jednak ta statystyka nie ukazuje faktycznej liczby mieszkańców gminy, którzy odeszli. Jeśli osoba zmarła poza granicami gminy, to akt zgonu sporządza urząd właściwy dla miejsca śmierci.

Foto: pixabay.com

Wiadomość opublikowana przez: Administrator