Strona główna » Jednostki » Biblioteki
14
wrz
2017

Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu

13 września 2017 roku w bibliotece w Podgórzu świętowano Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji Wójt Gminy Łomża, Biblioteka Publiczna Gminy Łomża wraz z działającym przy niej Stowarzyszeniem „Nasze Miejsce” zorganizowali konferencję ,,Syberia dziś - nowe spojrzenie na tematykę przymusowych deportacji w głąb Rosji” pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod patronatem medialnym TVP Białystok.

Wydarzenie skupiło wokół siebie środowisko Sybiraków, ich rodziny, miłośników historii, mieszkańców Gminy Łomża oraz młodzież. Kultywowanie pamięci o ofiarach wydarzeń sprzed 77 lat ma największy sens, gdy przekazywane jest następnym pokoleniom, w innym przypadku umrze śmiercią naturalną. Uczestnicy spotkania wzięli udział w uroczystej Mszy św. w kościele rektoralnym p.w. Św. Antoniego z Padwy, następnie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru, a dzieci ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu zapaliły znicz. Na część oficjalną składały się prelekcje (Pana Krzysztofa Sychowicza – pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Pana Karola Samsela – wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Pana Andrzeja Zagajewskiego – nauczyciela w Kazachstanie oraz Pana Jana Truszkowskiego - Sybiraka) o zróżnicowanej tematyce skupionej jednak wokół tematu przymusowych deportacji na Syberię. Była mowa o Polakach w Kazachstanie, Syberii w literaturze, sytuacji deportowanych po 1989 roku, ale nie zabrakło również głosu tych, którzy przeżyli wywózki. Jan Truszkowski, Roman Kalista i inni Sybiracy podczas debaty prowadzonej przez Pana Mariusza Rytla (z TVP Białystok) opowiadali o traumie z przeszłości z niekrytym wzruszeniem. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa udostępniona przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku pt. ,,Operacja polska 1937-1938”. O wystawie opowiedziała jej współautorka Pani Monika Szarejko. Konferencja okala się sukcesem, bowiem jak mówili sami Sybiracy tego typu spotkania z historią są potrzebne, podobnie jak pamięć o tamtych wydarzeniach, osobach, ofiarach. Niełatwa historia regionu powinna być pielęgnowana i podtrzymywana.
Konferencja „Syberia dziś – nowe spojrzenie na tematykę przymusowych deportacji w głąb Rosji” miała charakter debaty oraz została wsparta przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

Wypowiedź Pana Jana Truszkowskiego, cytujemy:
„Spotkanie było wspaniałe!!!
Zarówno pod względem organizacyjnym, jak i ciekawej tematyce, czego najlepszym dowodem - z sali padło wiele pytań zgłębiających treść poruszających zagadnień i często poszerzających - zgłębiających treść zaplanowanego spotkania. Należy również podkreślić doskonale, tematycznie przygotowaną dekorację. Organizatorom należą się dzięki za udane spotkanie oraz za książkowe prezenty dla prelegentów i gości.
Na koniec Panie do jadalni zaprosiły
I tam smacznym jadłem nas gościły.
Wszyscy tam głośno o spotkaniu rozprawiali,
Więcej takich wydarzeń - głośno powtarzali.

Jan - najstarszy słuchacz spotkania,
Tak był tym uszczęśliwiony,
Że napisał skromne myśli,
Bo spotkaniem bardzo bym wzruszony.”

Podgórze 13. 09 2017 r (-) Jan Truszkowski

autor: Ewelina Góralczyk

 

 • Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu
 • Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu
 • Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu
 • Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu
 • Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu
 • Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu
 • Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu
 • Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu
 • Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu
 • Światowy Dzień Sybiraka w Podgórzu
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

 • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
 • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
 • Korzystamy z Google Maps
 • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.