
Zanim biskup szczecińsko- kamieński Kazimierz Majdański położył swoje ręce na głowie młodego biskupa był Majdan Sobieszczański w gminie Niedrzwica Duża na Lubelszczyźnie, gdzie 7 maja 1936 roku przyszedł na świat malutki Stanisław. Witali go rodzice i dość liczne rodzeństwo. To prawdopodobnie zadecydowało o tym, że rodzinne ciepło, atmosfera domu pod strzechą, zadecydowały o zainteresowaniach przyszłego kapłana i hierarchy. Jak sam wspomina - księdzem chciał być już od dziecka. Wprawdzie z Majdana do kościoła miał prawie 10 km, ale nie opuścił ani jednej niedzielnej Mszy św. Z podziwem patrzył na kumpli w komżach służących do Mszy. - Ale najbardziej imponował mi ten stojący za ołtarzem – wspomina po latach. W pamięci pozostały też wizyty zakonników w parafii, którzy głosili tam nauki rekolekcyjne i misyjne.
Po latach mówi dziennikarzom (z którymi znajduje znakomity kontakt, mimo że przez niektórych został kilka lat temu niesprawiedliwie oskarżony), że od samego początku czuł na sobie „ciężar wyboru”, ale w tym wszystkim pomagała mu gorąca modlitwa matki. Rodzice w ogóle przez całe życie byli dla niego największym autorytetem.
Ukończył zaledwie 13 lat, gdy przekroczył progi Niższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach koło Wrocławia. Ten czas ożywił na nowo zamiłowanie młodego kleryka do Biblii.
- Czytanie Pisma świętego stało się moim życiem – mówi bp Stefanek. Po święceniach kapłańskich 23-letni zaledwie ks. Stanisław Stefanek rozpoczął studia w sekcji antropologii biblijnej na KUL. W 1965 r. obronił pracę magisterską pt. „Pascha w najstarszych tradycjach biblijnych”. Tytuł doktora teologii otrzymał po obronie rozprawy pt: „Mowy Balaama w reinterpretacji prorockiej”.
Biskupia - jak już wspomniałem - droga 44-letniego ks. Stanisława rozpoczęła się w Szczecinie. Tu 4 lipca 1980 roku został mianowany biskupem pomocniczym w Szczecinie, a 24 sierpnia konsekrowany.
26 października 1996 r. został biskupem łomżyńskim. Uroczysty ingres do Katedry łomżyńskiej odbył 17 listopada 1996 r. Podczas swej posługi szczególną troską otoczył rodzinę – jest obecnie członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny i wiceprzewodniczącym Rady ds Rodziny KEP, od 1993- 2008 r. - dyrektor Instytutu Studiów nad Rodziną ATK w Łomiankach.
Pięć lat temu Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, na 25. rocznicę Sakry pisał do ordynariusza łomżyńskiego: Miło mi przesłać w załączeniu autograf Ojca Świętego Benedykta XVI z okazji 25-lecia sakry biskupiej Waszej Ekscelencji. W tym kontekście pragnę dołączyć także moje wyrazy uznania dla Księdza Biskupa za przykładną posługę biskupią, pełnioną najpierw w charakterze biskupa pomocniczego diecezji a później archidiecezji szczecińskiej, a następnie biskupa diecezji łomżyńskiej. Nie szczędził Ksiądz Biskup sił w bezpośredniej pracy duszpasterskiej, zwłaszcza w środowisku inteligencji Szczecina, a później w szczególnej trosce o wychowanie do życia rodzinnego i obronę modelu katolickiej rodziny poprzez pracę w Komisji Episkopatu i w Papieskiej Radzie ds. Rodziny. Pełniąc posługę pasterza diecezji, jak również w wymiarach Konferencji Episkopatu Polski i Stolicy Apostolskiej, pracował Ksiądz Biskup usilnie nad formacją młodego pokolenia, powołanego do życia rodzinnego, poprzez posługę wychowawczą i dydaktyczną w Instytucie ds. Rodziny w Łomiankach, wspomagając przez całe lata zasłużonego Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego. Cały dorobek i owoce biskupiego posługiwania na przestrzeni 25 lat składam wraz z Księdzem Biskupem na eucharystycznym ołtarzu dziękczynnej, jubileuszowej modlitwy jako dar ofiarny i proszę Boga, aby go przyjął jako ofiarę miłą sobie i darzył Księdza Biskupa obfitością swojego błogosławieństwa w dalszym posługiwaniu pasterskim i naukowo-dydaktycznym dla dobra całej diecezji łomżyńskiej, Rady ds. Rodziny i wszystkich, którzy z tej posługi korzystać będą.Łączę braterskie pozdrowienie w Chrystusie Panu”.
Na 30-lecie sakry biskup Tadeusz Bronakowski opublikował list, w którym czytamy m.in.: W szczególny sposób pragniemy podziękować za niestrudzoną posługę pasterską w Kościele Łomżyńskim, za troskę o polskie rodziny, za stanie na straży poczętego życia i konsekwentną obronę go swoim świadectwem i nauczaniem, za odważne głoszenie Bożej prawdy na wzór swego Patrona, św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, za głoszenie „w porę i nie w porę”, podnoszenie na duchu z całą cierpliwością, a w razie potrzeby – wykazywanie błędów, bo takie jest posłannictwo Dobrego Pasterza. Biskup Stanisław jako człowiek sumienia umie dobro nazywać dobrem a zło złem, angażuje się w dobro i pomnaża je w sobie i wokół siebie, a także nie godzi się nigdy na zło.
Jak informuje bp Bronakowski wdzięczność i gorące życzenia wyrazimy w dziękczynnym „Te Deum laudamus” po Mszy św. 24 sierpnia br., w modlitwie wspólnej i prywatnej ofiarowanej w intencji Biskupa Łomżyńskiego. Biskup Stefanek w dniu jubileuszu modlić się będzie w rodzinnej parafii - Niedrzwicy Kościelnej, sprawując tam Mszę św. odpustową ku czci patrona parafii, św. Bartłomieja Apostoła. Warto zauważyć, że jest jednym z 64 członków Towarzystwa Przyjaciół Niedrzwicy Kościelnej. 6 września br., po Kongregacji Księży Dziekanów, w katedrze łomżyńskiej o godz. 18.00 zostanie odprawiona jubileuszowa Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego, z udziałem księży biskupów, pracowników centralnych instytucji diecezjalnych oraz dyrektorów Caritas ze wszystkich diecezji polskich.
Źródło: www.gazeta.lomza.pl