65. rocznica powstania OSP w Kupiskach

Foto nr 42831
Fotogaleria
Ochotnicza Straż Pożarna w Kupiskach ma już 65 lat. Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęły się w sobotę 18 czerwca 2022 r. Mszą Świętą sprawowaną przez proboszcza Parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Kupiskach ks. Krzysztofa Dąbrowskiego, po czym przeniosły się na parking obok szkoły, gdzie najbardziej zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia.

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kupiskach datuje się na 1957 roku.
- Data ustalona została na podstawie osobistych notatek i wspomnień członków, ponieważ nie zachowała się dokumentacja z pierwszych lat jej działalności – mówił dh Marek Sitkowski, Prezes OSP Stare Kupiski, wskazując, że założycielami jednostki byli druhowie Stanisław Piaścik, Eugeniusz Zaczek, Ireneusz Gąszewski, Henryk Tyborowski i Franciszek Gawroński.

Pierwszym środkiem transportu druhów był wóz konny. Dopiero w 1982 roku strażacy otrzymali samochód gaśniczy Star 25, który zakończył swoją służbę w 1991 roku, gdy do strażaków ochotników trafił Jelcz 315. Od 2014 roku aż do teraz druhowie z Kupisk mają do dyspozycji Jelcza 010.

Prezes Sitkowski mówił, że w działalności strażackiej ważne są trzy filary: sprzęt, remiza, ludzie. Obecnie jednostka liczy 21 członków czynnych oraz 35 wspierających i honorowych. W tym roku do OSP zapisało się 9 nowych osób.

Wójt Piotr Kłys gratulując strażakom jubileuszu i nawiązując do wypowiedzi prezesa Sitkowskiego podkreślał, że to ludzie są najważniejszym elementem działalności OSP.
- 65 lat to zacny jubileusz. Przez 65 lat płynie w was strażacka krew, która nadaje tętno całej społeczności tej miejscowości i całej gminy – zwrócił się do strażaków z Kupisk Wójt Piotr Kłys. - Ciśnienie, które ta krew ma, jest podsycane duchem braterstwa, jedności, pomocniczości, służby. Zdawało by się, że 65 lat to dużo, ale nie dla Waszej jednostki, która chce się rozwijać.

Podczas uroczystych obchodów zasłużenia dla pożarnictwa otrzymali wyróżnienia, które wręczyli: wiceprezes Zarządu Powiatowego Oddziału Związku OSP RP dh Piotr Kłys, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Zastępca Komendanta Miejskiego  Państwowej Straży Pożarnej  w Łomży bryg. Adam Kalinowski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: Wiceminister Rolnictwa Lech Antoni Kołakowski, ks. Radosław Kubeł – Proboszcz Parafii Bożego Ciała w Łomży, Karol Łebkowski – Dyrektor SP w Kupiskach, Bogumiła Olbryś - Dyrektor łomżyńskiej WETY, Cezary Zborowski – zastępca wójta, Kazimierz Dąbkowski, radna Bożena Jackowska, radny Krzysztof Jankowski, Anna Wądołowska – podinspektor w UG.

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni:
dh ks. Krzysztof Dąbrowski
dh Marek Sitkowski

Srebrnym medalem z zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni:
dh Kamil Cieślikiewicz
dh Leszek Kacprzyński
dh Artur Mazurek
dh Mariusz Piechowicz
dh Mariusz Pastorczyk
dh Artur Pastorczyk
dh Andrzej Rakowski

Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni:
dh Marek Kozłowski
dh Andrzej Sawicki
dh Mariusz Zysk

Złotą odznaką honorową „Podlaskim Krzyżem Floriańskim”
Dh Krzysztof Korzeniecki

Srebrną odznaką honorową „Podlaskim Krzyżem Floriańskim”
Dh Leszek Kacprzyński
Dh Andrzej Rakowski
Dh Jerzy Bajkowski

Odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali:

Dh Adam Dębowski
Dh Patrycja Jankowska
Dh Adam Lemański
Dh Jakub Małachowski
Dh Michał Małachowski
Dh Maciej Sawicki
Dh Waldemar Trzaska

Odznaki za wysługę lat otrzymali:

Dh Adam Sierzputowski – „Za wysługę 40 lat”
Dh Sylwester Wądołowski – „ Za wysługę 15 lat”
Dh Bartosz Pastorczyk  -  „Za wysługę 5 lat”

 

Fotogaleria