Ach co to było za wesele!

Foto nr 41737
Fotogaleria
Od kilku lat pierwsza sobota września dedykowana jest naszym narodowym skarbom literackim. Pod patronatem prezydenta RP odbywa się Narodowe Czytanie. Polacy narodowo czytali już ,,Zemstę" ,,Pana Tadeusza" ,,Quo vadis" oraz trylogię Sienkiewicza. W tym roku, dzięki głosom internautów, w wielu miejscach w naszym kraju czytano ,,Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W akcję Narodowego Czytania włączyła się, jak co roku, Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu.

2 września 2017 progi biblioteki zamieniły się we wnętrze wiejskiej chaty z podkrakowskich Bronowic. Był suto zastawiony stół, były stroje ludowe. Goście weselni także dopisali. Scenografia idealnie dostosowana była do czytanego tekstu, co pozwoliło przenieść się lektorom i słuchaczom na wiejskie wesele z roku 1900.

,,Wesele" Wyspiańskiego jest dramatem, więc czytanie odbyło się z podziałem na role. Wśród lektorów znaleźli się: przedstawiciele Urzędu Gminy Łomża i Ośrodka Pomocy Społecznej, nauczyciele ze szkół Gminy Łomża, przedstawiciele Stowarzyszenia ,,Nasze Miejsce", muzycy z Łomżyńskiej Orkiestry Dętej, bibliotekarze oraz czytelnicy naszych bibliotek. 

Przypomnijmy, "Wesele" powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Fotogaleria