Autobus szkolny z zakolami Narwi

Foto nr 43112
Fotogaleria
Zakola Narwi przy Starej Łomży są bardzo charakterystyczne. Niektórzy twierdzą, że właśnie od nich – od załomów, zagięć rzeki - wywodzi się nazwa miejscowości i miasta. Ten oryginalny element krajobrazu Gminy Łomża został wykorzystany jako motyw na radosnej grafice, którą przyozdobiono autobus szkolny.

- Ten autobus jest bezpieczny i komfortowy, ale jak widać też estetyczny i nawiązujący do spraw edukacyjnych, zawierający elementy lokalne związane z samą gminą – chwalił Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Autobus marki mercedes Gmina Łomża kupiła pod koniec grudnia 2022 roku za około 450 tys. zł, z czego 200 tys. zł. pochodziło z rządowej dotacji. Za zaangażowanie przy jej przyznaniu wójt Piotr Kłys podziękował wiceministrowi Piontkowskiemu, prezentując autobus w nowej szacie graficznej.

- Poprzedni autobus miał już ponad 22 lata i to był pomarańczowy gimbus, będącym reliktem po wygaszonym w 2019 r. gimnazjum – mówił wójt Kłys - Gmina Łomża się rozrasta i kiedyś do Konarzyc był jeden dowóz. Musimy odpowiadać na te rosnące potrzeby. Stąd też rozbudowa szkoły i nowszy autobus, w dodatku kolorowy.

Autobus w wygodnych fotelach zabiera ponad 50 dzieci i każdego dnia od poniedziałku do piątku przejeżdża trasę o długości ok. 100 km, wykonując 4 dowozy do szkoły w Konarzycach i odwozy do domu dzieci przede wszystkim z Giełczyna i Zawad.

- Większość naszych dzieci dojeżdża do szkoły z okolicznych wiosek autobusami. Z samego Giełczyna mamy 70 uczniów - mówiła Beata Michalak, dyrektorka szkoły.

Dzieci, które w przerwie lekcyjnej wyszły na plac przed szkołę i oglądały autobus szkolny w nowej szacie graficznej pytano o wskazanie elementu lokalnego. Pierwszym wskazaniem był herb Gminy Łomża, który także jest uwidoczniony na autobusie, ale po kilku chwilach jedna z uczennic wskazała również zakola Narwi.

Nowy autobus szkolny, poza dowozem uczniów do szkoły w Konarzycach, służy także do dowożenia dzieci na łomżyński basen. Gmina od kilku lat bierze udział w projekcie „Umiem pływać”, który cieszy się zainteresowaniem ze strony dzieci i rodziców. 60 uczniów ze szkół w Konarzycach, Kupiskach, Jarnutach i Wygodzie realizuje 20 godzin pływania. Zgodnie z decyzją Wójta Piotr Kłysa wszystkie dzieci z klas 1-3 z Gminy Łomża uczą się pływać na basenie w Łomży, a pieniądze na sfinansowanie tych zajęć zapewnia samorząd. 

 

Fotogaleria