„Kurpiowska Majówka u Stacha” pełna radości i patriotyzmu

Foto nr 43032
Fotogaleria
- Chcemy nasz patriotyzm przeżywać radośnie – mówił Piotr Kłys Wójt Gminy Łomża podczas Kurpiowskiej Majówki u Stacha, która w niedzielę do Lasku Jednaczewskiego ściągnęła nieprzebrane tłumy mieszkańców Gminy Łomża, miasta i regionu. -  Mamy okazję, żeby się pobawić, zintegrować, aby być ze sobą i pokazać jacy wszyscy jesteśmy wspaniali, a przy okazji wspominać bohaterów – Stacha Konwę legendarnego przywódcę kurpiowskiego, który w tym miejscu zginął 290. lat temu i powstańców styczniowych w 160. rocznicę wybuchu powstania.

Wydarzenie rozpoczęła Msza święta sprawowana przez ks. kan. Mariana Mieczkowskiego na leśnej polanie przed pomnikiem, na którym znajduje się napis: „Tu spoczywa bohater kurpiowski Stach Konwa zginął śmiercią chwalebną w r. 1733”.

Według tradycji Stach Konwa był sprawnym bartnikiem, sprawiedliwym ławnikiem w sądzie myszynieckim, wyśmienitym strzelcem i bohaterskim wodzem. Odznaczył się odwagą podczas bitwy ze Szwedami (1708 r.) pod Kopańskim Mostem w pobliżu Myszyńca. Ćwierć wieku później, gdy Kurpie opowiedzieli się po stronie konfederatów broniących praw Stanisława Leszczyńskiego do polskiego tronu, a przeciwko stronnikom Augusta III Sasa, Stach Konwa stanął na czele oddziału strzelców kurpiowskich. Konwa prowadził wypady przeciwko Sasom, ale i wojskom rosyjskim, które już wówczas angażowały się w osłabienie Polski. W Lesie Jednaczewskim rozegrała się bitwa oddziału kurpiowskiego dowodzonego przez Stacha Konwę z wojskami saskimi i rosyjskimi. Legenda głosi, że Kurpiów zdradzili wówczas także Szwedzi, którzy mieli ich wspomóc w walce, a ostatecznie zaatakowali od tyłu. Kurpiowski oddział został doszczętnie rozbity. Sam Konwa dostał się do niewoli. Mógł zachować życie przechodząc na stronę wrogów, ale odmówił zdrady ojczyzny, za co został powieszony.  W 1922 r., tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, lud kurpiowski, lud łomżyński wzniósł pomnik w miejscu chwalebnej śmierci Stacha Konwy.

- „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się.” – przywoływał Wójt Piotr Kłys słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, kolejnego wielkiego syna Polski i Ziemi Łomżyńskiej. - Dziś jesteśmy tu, aby pokazać, że pamiętamy. Jesteśmy także po to, aby razem cieszyć się wywalczoną przez przodków wolnością. Aby z szacunkiem zachowywać bogatą spuściznę narodową i z dumą przekazać ją następnym pokoleniom.  

Przed pomnikiem kurpiowskiego bohatera patriotyczne przemówienia wygłosili także wiceminister rolnictwa Lech Antoni Kołakowski, poseł Jarosław Zieliński, prezes PARP Dariusz Budrowski, harcmistrz Wiesław Domański, radny wojewódzki Jacek Piorunek i Jacek Chętnik, wnuk Adama Chętnika, z którego inicjatywy 101 lat temu wzniesiono pomnik Stacha Konwy. Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem wszyscy – prowadzeni przez rekonstruktorów odzianych w stroje z okresu powstania styczniowego - udali się na pobliską polanę, gdzie rozpoczęła się radosna majówka.

W jej trakcie zorganizowano m.in. 10-kilometrowy bieg leśnymi trasami, w którym wystartowała ponad setka uczestników i turniej szkół gminnych o „Topór Stacha Konwy”, który w zaciętej rywalizacji wywalczyłam Szkoła Podstawowa w Jarnutach. Na scenie prezentowały się kurpiowskie zespoły i kapele. Były dmuchańce i animacje dla dzieci oraz słodkie i swojskie jadło przygotowane przez Koła Kospodyń Wiejskich z Konarzyc, Jednaczewa i „znad Lepackiej Strugi”, grochówka od strażaków z OSP Stare Kupiski i kiełbaski z ogniska serwowane przez OSP Jednaczewo. Majówkowicze mogli również zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem Wojsk Obrony Terytorialnej, brać udział w konkursach profilaktycznych Stowarzyszenia „Mój Dom” i o przyrodzie prowadzonych przez Nadleśnictwo Łomża. Policjanci z KMP  w Łomży przez całe popołudnie znakowali rowery, którymi przyjechała znaczna część uczestników.
Ogólnie było wiele radości, śmiechu i życzliwości. Kilkugodzinną imprezę na leśnej polanie zakończyła widowiskowa inscenizacja potyczki kurpiowskiego oddziału partyzanckiego ze szwadronem wojsk rosyjskich.

majówka banerek.jpg

 aktywna banerek.jpg

 

Fotogaleria