Mają boisko, o którym marzyli…

Foto nr 43062
Fotogaleria
-Marzenia się spełniają. Czasami trzeba o nich powiedzieć i czasami trzeba umieć o coś poprosić – mówiła Ewa Magdalena Dubowik Dyrektor Szkoły w Puchałach w trakcie uroczystości otwarcia nowo wybudowanego boiska przyszkolnego. Boisko ze sztuczną nawierzchnią do gry w piłkę nożną wybudowała Gmina Łomża wspierając się środkami z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Szkoła Podstawowa w Puchałach to najmniejsza ze szkół Gminy Łomża. Obwód szkolny obejmuje Puchały, Nowe Wyrzyki, Milewo, Gać, Koty i Lutostań, a uczy się w niej około 60 dzieci. Budynek szkoły jest niewielki, choć zadbany, ale przy szkole nie ma sali gimnastycznej, a do tej pory nie było nawet odpowiedniego boiska. Dyrektor szkoły przytoczyła fragment listu skierowanego cztery lata temu do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym dzieci napisały: „Mieszkamy w małej miejscowości liczącej niewielu mieszkańców. Najbliższe boisko mamy oddalone o 5 km. Niestety rodzice nie chcą nam pozwolić tak daleko jeździć, bo boją się o nas. A nawet jeśli byśmy tam byli, czuli byśmy się jak intruzy, bo to nie nasze i w każdej chwili ktoś mógłby powiedzieć wracajcie do siebie. Piszemy do Pana, bo może Pan pomoże nam spełnić marzenie o naszym boisku, takim z nawierzchnią, koszami, bramkami i namalowanymi farbami liniami, a nie rysowane przez nas patykiem. (…)”

Mimo braku jakiejkolwiek infrastruktury sportowej uczniowie szkoły w Puchałach mają na koncie wiele sukcesów sportowych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym.

- Nie da się w tak małej szkole, osiągać takich sukcesów, bez zaangażowania dzieci, rodziców i nauczycieli – chwalił Wójt Piotr Kłys podczas uroczystego otwarcia obiektu. - To się wam kochani należało, należało się wam i waszym poprzednikom, którzy pisali ten list, którzy wywalczyli te trofea sportowe.

Budowa nowo otwartego boiska nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Z Programu Sportowa Polska gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 240 091,00 zł. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 479 586,63 zł W ramach zadania powstało boisko do piłki nożnej o wymiarach: 40 m x 24 m o nawierzchni ze sztucznej trawy wraz z elementami małej architektury wyposażone również w piłkochwyty, bramki aluminiowe, ławkę dla zawodników rezerwowych, lampy solarne typu LED.

- Chcemy, aby dzieci w każdej szkole, bez względu na to czy to duże miasto, czy mała miejscowość, tereny wiejskie, mieli jak najlepszą infrastrukturę, także infrastrukturę sportową – podsumowuje Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki, który przekazał uczennicy worek z piłkami.

Poseł Kazimierz Gwiazdowski chwalił pokaz „dyscyplin olimpijskich”, a poseł Jarosław Zieliński powiedział:

- Inwestujemy także w te mniejsze miejscowości, ponieważ w Polsce prawie 40% mieszka na wsiach czy małych miasteczkach – mówił. - Nie może być tak, że dorośli i uczniowie mają mieć gorzej niż w dużych miastach, tylko dlatego, że się urodzili np. w Puchałach. To wynik świadomych działań. Poseł zacytował także ks. Jana Bosko: „Boisko martwe, diabeł żywy. Boisko żywe, diabeł martwy” - Niech to boisko będzie zawsze żywe! - dodał poseł.

Senator Marek Komorowski podarował piłkę FC Barcelony: - Nie ma co prawda podpisu Roberta Lewandowskiego, ale napiszcie list, może przyjedzie do Was.

Przecięcia wstęgi dokonał Wiktor, najmłodszy uczeń szkoły.

Fotogaleria