Sukces naszej biblioteki - 1 w województwie, 4 w kraju!

Foto nr 41539
Fotogaleria
Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu w województwie podlaskim nie ma sobie równych. Po raz szósty z rzędu uplasowała się na pierwszej pozycji w Rankingu Bibliotek przeprowadzonym przez Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita". Natomiast wśród bibliotek z całego kraju znalazła się tuż za podium, na czwartym miejscu.
W VI edycji rankingu wzięło udział 800 bibliotek z całej Polski. Pierwsze miejsce ponownie zdobyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin (woj. kujawsko-pomorskie), drugie – Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie (lubelskie), a trzecie – Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdrój (Dolny Śląsk). Na zaszczytym czwartym miejscu, krok za podium, znalazła się nasza biblioteka z/s w Podgórzu. W województwie podlaskim nadal pozostaje liderem. Podczas uroczystej gali nagrodzono przedstawicieli samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderów każdego z województw.
 
"Dobra biblioteka to dla samorządu czysty zysk. Biblioteka to jest azyl społeczny, każdy tu może przyjść, nie musząc tłumaczyć, po co to zrobił i spędzić tam tyle czasu, ile chce - czytać książki, gazety, korzystać z internetu, albo po prostu pobyć wśród ludzi. Niech każda samotna osoba znajdzie najbliższą bibliotekę i jeszcze dziś tam pójdzie. To naprawdę jest przyjemne miejsce" - mówił dyrektor Biblioteki Narodowej. Jego zdaniem, aby trafić na szczyt rankingu bibliotek trzeba przede wszystkim kupować dużo książkowych nowości, a także gazety. "Trzeba mieć też odpowiednią przestrzeń, czyli odnowione pomieszczenia, do których nikt się nie będzie bał wejść i będzie mu przyjemnie tam przebywać. I rzecz, której nie da się przecenić - przyjemna i kompetentna ekipa bibliotekarska, ale z tym nie mamy problemu, tak jest w niemal każdej polskiej bibliotece. (...) Bibliotekarka zawsze rozmawia w cztery oczy, nigdy nie ocenia - to zawsze będzie przewaga biblioteki nad szkołą" - mówił Makowski. (źródło:www.dzieje.pl)
 
W rankingu maksymalnie można było uzyskać 340 punktów. Ankieta zawierała 19 pytań. Oceniana była między innymi powierzchnia biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie w placówce czy wielkość księgozbioru. Sporo punktów można było uzyskać za udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy i pozyskane przez bibliotekę środki pozabudżetowe. Pod uwagę brany był także dostęp do nowych mediów (Internet, sieć Wi-Fi, stanowiska komputerowe). Dodatkowe punkty można było otrzymać za kółka czytelnicze, artystyczne, literackie, wolontariat i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. 
 
Przypomnijmy, że Biblioteka Gminy Łomża z/s w Podgórzu w ubiegłym roku również znalazła się w Rankingu Bibliotek, w którym zajęła trzecie miejsce w Polsce i 1 w województwie podlaskim. Z tej okazji w 2015 r. powstał krótki film, prezentujący bibliotekę.
 
                                                                                                      źródło: Instytut Książki
 

Pani Dyrektor Wiesławie Kłosińskiej i pracownikom biblioteki w Podgórzu wraz z filiami, składamy serdeczne gratulacje. Życzymy dalszego rozwoju oraz kolejnych sukcesów.

Foto: Bogdan Kuc (Instytut Książki)

Fotogaleria