"Syberyjskie niebo..." w interpretacji młodego pokolenia

Foto nr 41531
Fotogaleria
,,Syberyjskie niebo wczoraj i dziś” to cykl spotkań i wydarzeń upamiętniający wydarzenia i ludzi sprzed 76 lat. Jednym z przedsięwzięć wpisujących się w ten ,,syberyjski” blok był finał konkursu recytatorskiego, który odbył się 16 listopada 2016 w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z/s w Podgórzu.

Cała uroczystość poświęcona tematyce przymusowych deportacji okraszona została występem trębaczy z orkiestry dętej z Podgórza, a na zakończenie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Spotkanie wypełniły wspomnienia z syberyjskich szlaków. Przedstawiciele Związku Sybiraków oddziału w Łomży nie kryli wzruszenia słuchając laureatów konkursu i choć uczestnicy znają Syberię jedynie z opowiadań dziadków i pradziadków to recytację odznaczała niezwykła dojrzałość, jakby sami autorzy tych słów stanęli przed publicznością i wspominali… Takie inicjatywy to nie tylko lekcja historii, to walka o ocalenie prawdy, która powinna docierać do jak największego grona, by uświadamiać młode pokolenia czym jest drugi człowiek, czym ludzka godność, wolność.

Osiemnastu uczestników w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz gimnazjum przywołało tragiczne obrazy z przymusowych przesiedleń ludności polskiej na wschód Rosji. Komisja, w której skład wchodziły panie pracujące na co dzień z kulturą i słowem nagrodziły następujące osoby:

Kategoria IV-VI:                                                                       

I miejsce       Mieczkowski Maciej                              

II miejsce     Muzyk Marta

III miejsce     Remiszewska Anita

Wyróżnienia:

Andrychowska Amelia, Grabowska Patrycja, Bagiński Karol, Piszczatowska Małgorzata, Andrzejczyk Amelia

Kategoria gimnazjum:

I miejsce               Smoła Wiktoria

II miejsce             Targońska Ewelina

III miejsce            Banach Patrycja

Wyróżnienia:

Bagińska Izabela, Dzięgielewska Agnieszka, Mroczkowski Maciej

Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!

Fotogaleria