Wmurowanie aktu erekcyjnego pod rozbudowę szkoły w Konarzycach

Foto nr 42902
Fotogaleria
- Chcemy, aby 1 września 2023 r. dzieci rozpoczęły naukę także w nowym skrzydle budynku. Czas jest krótki, plan jest ambitny – mówi Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys. We wtorek 18 października, przy okazji święta patronalnego Szkoły Podstawowej im. ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. „Jadzia” w Konarzycach w fundamenty nowego budynku uroczyście wmurowano symboliczny kamień węgielny.

Umowa na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Konarzycach została podpisana 13 grudnia 2021 roku. Za ok. 7,3 mln zł dobudowany ma zostać budynek o powierzchni ponad 1000 m2. To drugie tyle co obecnie zajmuje szkoła. Powstaną 4 sale lekcyjne, 3 sale przedszkolne, stołówka i pokój nauczycielski. Ponadto pojawi się parking, pętla autobusowa i oddzielne wejście do przedszkola.

18 października 2022 r. przy okazji imienin patronki szkoły – ppor. druhny Jadwigi Dziekońskiej, ps. „Jadzia” w Konarzycach zorganizowano także uroczystość podpisania i wmurowania w fundamenty nowego budynku tuby z aktem erekcyjnym. Wzięli w niej udział: wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, poseł Jarosław Zieliński, senator Marek Komorowski, radni gminy z przewodniczącym Sławomirem Zacharczykiem, dyrektorzy szkół i zaproszeni goście, w tym kuzynka Jadzi Dziekońskiej – Urszula Przesław.

Akt erekcyjny uroczyście podpisany został przez: Piotra Kłysa - wójta Gminy Łomża, Sławomira Zacharczyka – przewodniczącego Rady Gminy, Beatę Michalak - dyrektor szkoły, Jacka Deptułę i Jarosława Chojnowskiego – wykonawców. Wraz z nim w tubie znalazły się: najnowszy numer Wieści Gminnych, moneta z 2022 roku o nominale 5 zł, przypinka z herbem Gminy Łomża, pendrive z projektem rozbudowy szkoły, opisaną historią oraz zdjęciami kadry pedagogicznej i uczniów, uchwaloną w tym roku strategią rozwoju Gminy Łomża na lata 2021-2030, fotografiami władz Gminy Łomża oraz plikami graficznymi herbu i barw Gminy Łomża i Polski. W asyście  części społeczności szkolnej i lokalnych dziennikarzy, tuba została wmurowana w fundament nowego skrzydła.

- Rozbudowa szkoły w Konarzycach nie byłaby możliwa bez wsparcia nas środkami rządowymi. Pozyskaliśmy 3 mln złotych na ten cel ze środków Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Dziękuje za to rządowi polskiemu, których przedstawicieli dziś gościmy – mówił wójt Piotr Kłys.

- Cieszę się, że tu w Konarzycach przybywa dzieci. Tak, jak słyszę od pani dyrektor, od pana wójta, tych dzieci jest coraz więcej. To sytuacja odmienna od tej, która ma miejsce w wielu miastach czy gminach, gdzie trzeba zastanawiać się, co robić z pustymi budynkami szkół. To znaczy, że nie tylko szkoła, ale cała gmina ma perspektywy i się rozwija. I warto w takich gminach inwestować - podkreślał Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. 

Wiceminister Piontkowski udekorował także dyrektor szkoły Beatę Michalak nadanym jej przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Parlamentarzyści, którzy wspierali działania wójta w doprowadzeniu do rozpoczęcia inwestycji, podkreślali, że rozbudowa szkoły w Konarzycach jest konieczna.

- Jak się dowiedziałem dzisiaj, nawet 30 domów rocznie tutaj przybywa. Nawet się zdarza tak, że niektórzy z miasta przywożą dzieci tutaj, do Konarzyc, bo tu jest szkoła bezpieczna, szkoła dobra, na wysokim poziomie edukacyjno-wychowawczym, dbająca o swoich uczniów – mówił poseł Jarosław Zieliński.

Senator Marek Komorowski wskazywał na dobrą współpracę samorządu Gminy Łomża z rządem, a konkretnie wójta z parlamentarzystami, przy pozyskaniu środków na inwestycję. – Postaram się systematycznie, raz w miesiącu zaglądać na budowę, uzbrojony w otrzymany dzisiaj kask, żeby popatrzeć na postęp prac. Mam nadzieję, że te mury będą piąć się w górę – dodał.

 

 

Fotogaleria