„Wstań Ofiarny Orle Biały – obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej” w Podgórzu

Foto nr 42376
Fotogaleria
Brytyjski polityk, dyplomata i pisarz, Edgar Vincent D'Abernon, określił ją mianem 18. przełomowej bitwy w dziejach świata. W połowie sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy, wojska polskie rozbiły maszerujące na zachód hordy bolszewickie. W niedzielę w Podgórzu odbyła się inscenizacja jednego z epizodów tej wielkiej bitwy, w której 100 lat temu Polacy obronili odzyskaną, niespełna dwa lata wcześniej, niepodległość i uratowali Europę.

Uroczystości w Podgórzu rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele rektoralnym pw. św. Antoniego Padewskiego. Po niej uczestnicy przeszli przed znajdujący się przy Bibliotece Publicznej Gminy Łomża pomnik Zesłańców Sybiru. Składając kwiaty i zapalając znicze oddano część mieszkańcom gminy deportowanym w pierwszych latach II wojny światowej w głąb Związku Radzieckiego. Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki podkreślała, że wielu z nich w 1920 roku walczyło w wojnie polsko-bolszewickiej, a ponownie wkraczający na polskie tereny w 1939 roku Sowieci mieli przygotowane listy polskich rodzin do deportacji. Dla wielu z nich było to równoznaczne z wyrokiem śmierci.

Kwiaty przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru składali: senator Marek Adam Komorowski, poseł Lech Antoni Kołakowski, radny sejmiku województwa podlaskiego Piotr Modzelewski, starosta łomżyński Lech Szabłowski i w imieniu mieszkańców Gminy Łomża zastępca wójta Cezary Zborowski.

Chwilę później, na placu gminnym, kilkudziesięciu rekonstruktorów, m.in. z Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Kresy" z Białegostoku i grupy rekonstrukcyjnej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, odtworzyło jeden z epizodów potyczki żołnierzy bolszewickich z Polakami z lata 1920 roku. Początkowe zwycięstwo bolszewików nad wycofującymi się żołnierzami polskimi, a następnie kontrofensywa i ostateczne zwycięstwo Polaków.
Do takich wydarzeń wielokrotnie dochodziło także w okolicach Łomży, gdzie po raz pierwszy, po czterech tygodniach odwrotu, wojska polskie na pięć dni powstrzymały prącą na Warszawę nawałę bolszewicką. Ten czas pozwolił Naczelnemu Dowództwu na opracowanie i przygotowanie kontrofensywy znad Wieprza, która po powstrzymaniu wojsk bolszewickich na przedpolach Warszawy, doprowadziła do ich rozbicia i odwróciła bieg wojny.

Zadanie „Wstań Ofiarny Orle Biały – obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej", zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Łomża w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Fotogaleria