Strona główna » Dla mieszkańców
25
lip
2019

Stan zagrożenia suszą rolniczą

Autor treści: Ewelina Żebrowska
Zgodnie z raportem IUNG w Puławach z dnia 23 lipca 2019 r. stwierdzono na terenie województwa podlaskiego, w tym Gminy Łomża, stan zagrożenia suszą rolniczą. Zjawisko suszy jest monitorowane za pośrednictwem Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzonej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, w którym podawane są informacje o klimatycznym bilansie wodnym w okresach sześciodekadowych.

Ustalenia IUNG-PIB w sprawie wskaźników klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb dostępne są na strone internetowej  http://www.susza.iung.pulawy.pl – komunikaty te stanowią podstawę do potwierdzenia zagrożenia suszą dla danego regionu.

W gminie Łomża stanem zagrożenia suszą objęte zostały dla kategorii gleby I - gleba bardzo podatna na suszą (piaski) oraz w przypadku krzewów owocowych dla kategorii gleby II - gleba podatna na suszę.  Klęską suszy na terenie gminy Łomża zostały objęte następujące uprawy: zboża jare, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, krzewy owocowe, rośliny strączkowe.
 
W związku z powyższym Gmina rozpoczyna nabór wniosków o oszacowanie strat w gospodarstwach rolnych (wniosek w załączeniu).
 
W ubiegłym roku do Gminy wpłynęło 373 wnioski dotyczące szkód na powierzchni około 5300 ha.
 
 
Ważne informacje:
 
- Komisja oszacuje straty wg kolejności złożonych przez Państwa wniosków,
- uprawy zebrane przez rolników przed oględzinami Komisji nie będą brane pod uwagę przy szacowaniu strat,
- dane we wniosku należy wypełnić na podstawie ostatecznego wniosku o płatności obszarowe składanego do ARiMR za 2019 r
- dla potrzeb sporządzenia protokołu z szacowania strat suszowych niezbędne są również dane w zakresie posiadanych zwierząt gospodarskich z podziałem na gatunki oraz grupy wiekowe.
 
Wnioski dostępne są w Urzędzie Gminy Łomża - pokój nr 2 i 4 oraz na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - zakładka „Klęski w rolnictwie”.
Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo pod numerem telefonu 86 473 73 22.
Wiadomość opublikowana przez: Administrator
Tematy pokrewne (tagi): klęski żywiołowe, susza, wnioski,

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.