Strona główna » Samorząd
27
maj
2020

30-lecie Samorządu Terytorialnego

Przemiany ustrojowe zachodzące w Polsce na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia zaowocowały wprowadzeniem Ustawy o samorządzie gminnym i umożliwiły zorganizowanie wolnych wyborów samorządowych. 27 maja 1990 r. Polacy po raz pierwszy od wybuchu II wojny światowej powierzyli losy swoich wspólnot samorządowych przedstawicielom wybranym w demokratycznych wyborach. Były to wybory bezpośrednie, ale jeszcze nie do wszystkich organów samorządu. Wybrani przez społeczeństwo radni wybierali wójta i zarząd. W gminie Łomża pierwszym tak wybranym wójtem był Kazimierz Dąbkowski, ówczesny Naczelnik Gminy, sprawujący funkcję do 2006 roku. Wówczas po raz pierwszy wybierano organy wykonawcze samorządu terytorialnego w wyborach równych, tajnych, powszechnych i bezpośrednich. Następnie, w latach 2006 - 2014 wójtem naszej gminy był pan Jacek Albin Nowakowski, zaś po nim do dziś Piotr Kłys ma zaszczyt służyć mieszkańcom gminy Łomża jako lider samorządu.

Z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego Wójt Gminy Łomża swoje przemówienie skierował do pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych:
„ - Samorządność jako system władzy publicznej sprawdza się w Polsce bardzo dobrze, a w mojej ocenie kluczem do sukcesu jest to zaufanie. Zaufanie buduje się w stałym kontakcie i we współpracy ze środowiskiem lokalnym. Otwartość, aktywność, dialog, partnerstwo, empatia, współpraca, to postawy, których nie sposób przecenić w działalności wójta, burmistrza, prezydenta i radnych wszystkich szczebli samorządu. Te postawy wzmacniają demokrację lokalną i czynią ją prawdziwie obywatelską. Ale zwracam uwagę, dziś po 5 latach pracy z Wami, jako kierownik urzędu i wójt gminy, że otwartość, aktywność, dialog, partnerstwo, empatia, współpraca, to postawy, które współcześnie muszą cechować też urzędnika samorządowego – urzędnika solidnego, pracującego w nowoczesnym urzędzie samorządowym.

Bardzo celowo i otwarcie akcentuję czasownik „muszą”, gdyż z całą pewnością oceniam, iż tak się dzieje tu w tej gminie, w tym urzędzie, w tych jednostkach podległych. Wy, pracownicy tej gminy, w 30-lecie samorządu wprowadzacie naszą wspólnotę mieszkańców najlepiej jak się tylko da. Gdyż Wy jesteście aktywni, partnerscy, empatyczni. Wy – ludzie tej gminy – jesteście jej najlepszym kapitałem. To Wy pomagacie mi budować zaufanie, które jest podstawą samorządności.

Niewątpliwie jesteście największym kapitałem naszej gminy, samorządu otwartego, nastawionego na jak najlepszą realizację potrzeb mieszkańców. Ten samorząd jest silny dzięki silnym samorządowcom – doświadczonym radnym i urzędnikom. Pracując na rzecz mieszkańców, stojąc obok Was, przewodzić Wam, mogę czerpać z Waszego doświadczenia i patrząc śmiało w przyszłość – układać plan rozwoju naszej gminy w perspektywie krótko- średnio-, i dalekoterminowej.

Z okazji XXX-lecia odtworzenia samorządu terytorialnego życzę Państwu dużo zdrowia, optymizmu, wiary w lepsze jutro i wytrwałości, wdzięczności w oczach mieszkańców, a także pokory przy wyciąganiu nauki z trudnych lekcji. Nade wszystko życzę wytrwałości w tej niełatwej służbie publicznej. Nam wszystkim życzę, aby śmiało nakreślane plany i ich realizacja przynosiły dużo zasłużonej satysfakcji. Proszę także o cierpliwość do mieszkańców i wójta.”

  • 30-lecie Samorządu Terytorialnego
  • 30-lecie Samorządu Terytorialnego
  • 30-lecie Samorządu Terytorialnego
  • 30-lecie Samorządu Terytorialnego
  • 30-lecie Samorządu Terytorialnego
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.