Strona główna » Dla mieszkańców
9
sie
2021

"Festyn Rodzinny na św. Wawrzyńca" w Gminie Łomża

Pierwszy „Festyn na św. Wawrzyńca w Starej Łomży nas Rzeką” przeszedł do historii. W ramach całodziennej imprezy odbyły się m.in.:  Bieg Tropem Wilczym dla całych rodzin, II Bieg na Królową Bonę dla zawodowców i amatorów chcących sprawdzić się w biegach prawie górskich oraz Piknik Edukacyjny „SamoRządowe Przygody z Nauką”. Nie zabrakło atrakcji i konkursów dla dzieci, a także koncertów lokalnych artystów. Frekwencja tego dnia dopisała, gdyż mieszkańcy Gminy Łomża i okolic licznie zawitali do Starej Łomży.

Nie bez powodu gmina zorganizowała festyn 8 sierpnia w tym miejscu, bowiem 10 sierpnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Wawrzyńca. Ten święty był patronem pierwszego kościoła chrześcijańskiego, który według podań na wzgórzu w Starej Łomży około 1000 roku miał wznieść św. Brunon z Kwerfurtu.  Kościół ten miał stać na dzisiejszym wzgórzu św. Wawrzyńca w Starej Łomży nad Rzeką i tu w niedzielę o godzinie 10.00 odbyła się Msza Święta polowa, od której zaczęło się rodzinne świętowanie.

Festyn odbywał się na pobliskim boisku gminnym, skąd o 12.00 wystartował Bieg Tropem Wilczym - największy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce. W biegu na dystansie 1963 metrów udział wzięło 200 osób w różnym wieku. Biegali zawodowcy, strażacy, młodzież oraz rodzice z dziećmi. Trasę przebiegł również Wójt Piotr Kłys wraz ze swoim zastępcą Cezarym Zborowskim. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, koszulkę i publikację związaną z Żołnierzami Wyklętymi, a najszybszy mężczyzna i najszybsza kobieta – statuetki.

Z tego samego miejsca o godz. 12:30, w rzęsiście padającym deszczu ruszył II Bieg na Królową Bonę z cyklu „Aktywnej Piątki Gminy Łomża”. To już trzeci bieg dla tych, którzy podejmują wyzwania i chcą je pokonywać. Pokonując dystans 9 km zawodnicy aż czterokrotnie wbiegali na górę o wysokości 140 metrów. Przy mokrej nawierzchni bieg ten był wręcz morderczy. Jednak do mety przybiegło aż 90 zawodników.

Kiedy ok. godziny 14 aura była już bardziej łaskawa i słońce przebijało się przez chmury, rozpoczął się festyn rodzinny uzupełniany przez Piknik Edukacyjny „SamoRządowe Przygody z Nauką” organizowany we współpracy z Łomżyńskim Forum Samorządowym i Wyższą Szkołą Agrobiznesu w Łomży i dofinansowany z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki. Wydarzenie otworzył Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys oraz zaproszeni goście: Lech Antoni Kołakowski, Marek Olbryś, Piotr Modzelewski i Marek Komorowski.

Na scenie w ciągu dnia dwukrotnie prezentowała się Kapela Kurpiowska Gminy Łomża oraz zespół Bioacoustic z Łomży. Uczestnicy festynu mogli takze obejrzeć przedstawienie o Królowej Bonie, przygotowane przez Grupę Teatralną działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pniewie. Natomiast późnym popołudniem przybyli na festyn mieszkańcy gminy Łomża i okolic posłuchali dobrej, bluesowej muzyki w wykonaniu łomżyńskiego zespołu The BL Blues Band, która wprowadził ich w dobry nastrój. Na zakończenie festynu z muzyką dance wystąpił zespół Silvers z Małego Płocka.

W trakcie festynu prezentowały się liczne stoiska m.in. żołnierze 13 Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży, "Logos" z robotami, "Medicor" badający wady postawy, naukowcy z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, którzy przedstawili musztrę i techniki interwencji, programowanie z robotem Photon, warsztaty wyrobu kiełbas oraz pokazali, jak wykorzystywać zioła zamiast cukru.

Były gminne punkty informacyjne Programu „Czyste Powietrze”, Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 oraz Punkt Informacyjny Szczepień Przeciwko Covid-19. Dużym zainteresowanie cieszyło się stoisko spisowe, z którego mieszkańcy chętnie korzystali, spełniając przy tym swój obowiązek.

Podczas rodzinnego festynu w Starej Łomży można było się zaszczepić przeciwko Covid-19. Mobilny Punkt Szczepień uruchomiła Grupa Ratownicza Nadzieja. Kilka osób skorzystało z tej okazji.

Jedną z ciekawszych atrakcji niedzielnego Festynu Rodzinnego na św. Wawrzyńca w Starej Łomży były wycieczki z archeologami na Wzgórze Św. Wawrzyńca i Górę Królowej Bony, czyli średniowieczne grodzisko. Archeolog Antoni Smoliński, który przed laty prowadził badania na Wzgórzu Św. Wawrzyńca, z pasją opowiadał historię tego miejsca, dzieląc się z uczestnikami wycieczki wynikami tychże badań. Smoliński jest przekonany, że w okolicach wzgórza spoczywa św. Brunon z Kwerfurtu, ponieważ do dziś jego szczątków nigdzie nie odnaleziono. Archeolog Magdalena Bilewicz – pracownik Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży, która zabrała wycieczkę na Grodzisko, prezentowała plansze ukazujące wygląd tego miejsca w latach wcześniejszych, kiedy jeszcze nie było pokryte drzewami i krzewami. Osoby, które zdecydowały się na historyczną podróż mogły też zobaczyć zdjęcie makiety z grodem, którą jest do obejrzenia łomżyńskim muzeum.

Na festynie nie zabrakło też takich atrakcji jak: dmuchańce, animacje dla dzieci, malowanie twarzy, grill, grochówka, gofry i ciasta przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Konarzycach, wata cukrowa, popcorn.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.