Strona główna » Dla mieszkańców
19
sty
2022

Duże oszczędności w transporcie zbiorowym

Przez 38 z 40 miejscowości Gminy Łomża przejeżdżają autobusy PKS Nova. W każdej z tych miejscowości jest co najmniej jeden przystanek, na którym mieszkańcy mogą wsiadać do autobusów i dojechać nimi np. do miasta Łomża. Za większość kursów odpowiada gmina, która przed rokiem została przymuszona do podjęcia się nowego zadania organizatora transportu zbiorowego. Po roku okazuje się, że jesteśmy w stanie osiągnąć duże oszczędności – nawet takie na 99%.

Przez lata transport zbiorowy w znacznej części miejscowości Gminy Łomża zapewniały autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z Łomży. Ich wyjazd na teren Gminy Łomża od 2015 roku odbywał się na warunkach porozumienia dotyczącego przejęcia przez Miasto Łomża zadania organizacji transportu zbiorowego na terenie Gminy Łomża, które Wójt Piotr Kłys podpisał z Prezydentem Miasta Łomża Mariuszem Chrzanowskim. Na tej podstawie w latach 2016 - 2020 Gmina Łomża przekazała do budżetu Miasta Łomża kwotę przekraczającą 450 000 zł. Gmina Łomża była jedynym samorządem w rejonie, które podpisało takie porozumienie z Miastem Łomża, ale w 2020 r. Prezydent Łomży wypowiedział je, oczekując jeszcze większych środków z budżetu gminy. Pomimo kilkumiesięcznych rozmów o nieakceptowalnych dla Gminy Łomża, ale także innych gmin regionu, żądaniach Miasta dotyczących przede wszystkim płacenia przez gminy za przejazdy autobusów ulicami w mieście, samorządy nie osiągnęły konsensusu.

Od 1 stycznia 2021 roku Gmina Łomża została zmuszona do podjęcia we własnym zakresie zadania organizacji transportu publicznego. Zadanie to zostało zrealizowane z wykorzystaniem środków z rządowego Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Początkowo Gmina wystartowała z trzema liniami zastępując autobusami PKS Nova autobusy MPK na trasach Łomża – Pniewo, Łomża – Stare Kupiski – Jednaczewo i Łomża – Konarzyce – Boguszyce - Czaplice, przy czym w tym przypadku linia objęła dwie nowe miejscowości Andrzejki i Kisiołki. Od września ubiegłego roku doszły dwie kolejne linie, których autobusy przejeżdżają m.in. przez Wygodę, Modzele Skudosze i Modzele Wypychy, Bacze Suche i Giełczyn oraz Stare Chojny i Chojny Młode, Grzymały Szczepankowskie, Stare Sierzputy i Sierzputy Młode, Janowo, Jarnuty i Mikołajki.

Uruchamiając kolejne linie autobusowe celem władz gminy było, aby mieszkańcy mogli mieć zapewniony dojazd do miasta Łomża, gdzie znajdują się m.in. Urząd Gminy Łomża, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej czy Zakład Usług Komunalnych, nie rzadziej niż gdy linie obsługiwały autobusy MPK, ale także, aby cena biletów autobusowych była niższa niż w MPK-ach.  

Teraz po podsumowaniu 2021 roku okazuje się, że organizacja gminnych linii autobusowych przyniosła wymierne oszczędności także w budżecie gminy. Np. linia do Pniewa, którą od września jeździ 6 autobusów na dobę, czyli o jeden więcej niż gdy trasę obsługiwał MPK, przez cały ubiegły rok kosztowała Gminę Łomża tylko 3 890,14 zł. Dla porównania miasto Łomża żądało za nią nawet blisko 40 000 zł miesięcznie. To oznacza, że tylko na tej jednej linii, oszczędności budżetu Gmina Łomża wynoszą 99,2%. 

W sumie za cały ubiegły rok koszt organizacji transportu publicznego jaki poniosła Gmina Łomża wyniósł 20 366,69 zł. Tak wielkie oszczędności były możliwe dzięki wykorzystaniu dotacji z rządowego Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, ale także za sprawą wykorzystania każdej z linii autobusowych do dowozu dzieci do szkół gminnych. W ten sposób została wykorzystana także możliwość pozyskania dopłaty do biletów szkolnych i wygenerowania dodatkowych oszczędności w zakupie przez poszczególne szkoły biletów dla dzieci.

Łącznie w 2021 roku autobusy PKS Nova w ramach obsługi gminnych linii autobusowych przejechały ponad 65 000 kilometrów. W 2022 roku ma to być już ponad 100 000 kilometrów, gdyż Gmina Łomża stała się organizatorem już sześciu linii. Osobny autobus przejeżdża przez Łochtynowo, Dłużniewo, Mikołajki, Jarnuty i Konarzyce zabierając pasażerów także z ulicy Młynarskiej. Trzeba dodać, że Gmina Łomża już pozyskała na ten cel niemal 310 000 zł dofinansowania z Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.