Strona główna » Jednostki » Centrum Kultury Gminy Łomża
13
lut
2023

Pamięci Zesłańców Sybiru

W 83. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir, przed pomnikiem w Podgórzu, spotkali się ostatni Sybiracy, samorządowcy, parlamentarzyści i mieszkańcy. Niedzielne uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej, sprawowanej w podgórskim kościele.

Po mszy uczestnicy w towarzystwie pocztów sztandarowych przeszli pod pomnik Pamięci Ofiar Sybiru, ustawiony przed wejściem do Centrum Kultury Gminy Łomża. Na trawniku pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru z Białegostoku umiejscowili przedmioty, które Sybiracy zabrali ze sobą tj.: łyżwy, buty, starodawne żelazko, walizki, maskotki i inne rekwizyty, przy których ustawiono tabliczki z imieniem i wiekiem. Białe tło oznacza, że osoba przeżyła zsyłkę na Sybir, czarne - śmierć. To niewielki ułamek z ponad 200 eksponatów, tworzących instalację przygotowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru z Białegostoku. 

Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir odbyła się 10 lutego 1940 roku. Następne trzy akcje deportacyjne rozpoczęły się kolejno 13 kwietnia 1940 roku, 29 czerwca 1940 roku, 20 czerwca 1941 roku.

- Z terenu dzisiejszej gminy Łomża wywieziono 845 osób, czyli ok. 15 % ludności zostało wywiezionych. Z Podgórza wywieziono 180 osób. Z każdego z tych domów, które tutaj były, ktoś został wywieziony. Całe rodziny, niewinne... Za to, że byli Polakami - powiedział Piotr Kłys, wójt gminy Łomża.

- My ostatni Sybiracy musimy pamiętać, dopóki trwamy na posterunku to staramy się tę pamięć przechować młodym ludziom i przekazać swoje doświadczenia następnym pokoleniom – mówiła o tej pamięci prezes Związku Sybiraków Danuta Pieńkowska-Wolfart. - W obliczu tego co się dzieje za wschodnią granicą, temat się staje jak najbardziej aktualny. Znowu mamy do czynienia z masowymi ewakuacjami ludności, wywożeniem dzieci, cierpieniem niewinnych ludzi. W tym kontekście wydaje się, że propagowanie w dalszym ciągu tematyki wywózek tematyki cierpień ludności polskiej, której doznała w okresie II wojny światowej stało się jak najbardziej aktualne – tłumaczyła prezes podczas uroczystości w sali Centrum Kultury Gminy Łomża. 

Przed pomnikiem Sybiraków w Podgórzu kwiaty złożyli m.in.: sybiracy, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski, poseł Stefan Krajewski, senator Marek Komorowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys z delegacją Rady Gminy. Znicze ustawiły służby mundurowe, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu, przedstawiciele Muzeum Pamięci Sybiru oraz strażacy OSP z Podgórza.

Kolejnym elementem rocznicowych uroczystości była konferencja pt. „Pamięci Zesłańców Sybiru” zorganizowana przez Centrum Kultury Gminy Łomża. O tragicznych losach Polaków wywiezionych na nieludzką ziemię mówili ostatni już żyjący Sybiracy i historycy z Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Pamięci Sybiru z Białegostoku.

W załączniku publikujemy list posła Jarosława Zielińskiego.

 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
 • Pamięci Zesłańców Sybiru
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

 • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
 • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
 • Korzystamy z Google Maps
 • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.