Strona główna » Jednostki » Centrum Kultury Gminy Łomża
20
cze
2023

„Cena Wolności - Czerwony Bór 1944”, czyli o miłości do Ojczyzny

Wicepremier prof. Piotr Gliński uczestniczył w wieczornicy patriotycznej zorganizowanej przez Centrum Kultury Gminy Łomża w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Grom Group w Czerwonym Borze. Spotkanie było częścią projektu: „Cena Wolności - Czerwony Bór 1944”, skierowanego do uczniów klas ósmych szkół podstawowych Gminy Łomża.

Projekt „Cena Wolności - Czerwony Bór 1944”, jest realizowany przez Centrum Kultury Gminy Łomża dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Celem programu jest budowanie wiedzy na temat historii Polski i Polaków, upamiętnienie ważnych momentów historii regionalnej i lokalnej, istotnych dla społeczności „małej ojczyzny” oraz kultywowanie pamięci o doniosłych kartach dziejów, a także o doświadczeniach życia codziennego w przeszłości.

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Grom Group w Czerwonym Borze kilkudziesięciu uczniów klas ósmych szkół podstawowych ze wszystkich szkół gminy Łomża spędzi dwa dni. W poniedziałek uczniowie brali udział w kilkunastokilometrowym marszu z odwiedzaniem miejsc pamięci i historycznych pomników zlokalizowanych w lasach Czerwonego Boru, poznawali historyczną broń, przeszli szkolenie z topografii. Wieczorem zorganizowano spotkanie podczas którego zaprezentowano relację jednego z ostatnich żyjących jeszcze partyzantów oraz śpiewano pieśni patriotyczne i żołnierskie. Młodzież podczas wieczornicy patriotycznej odwiedził prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Mówił do młodych ludzi, że bez patriotyzmu nie da się walczyć nawet z wykorzystaniem najnowocześniejszej broni.
- Oczywiście ważny jest profesjonalizm, sprawność, broń, sprzęt, ważne jest dowodzenie na wszystkich poziomach, ważny jest taki duch wspólnoty, zaufanie do innych, z którymi jesteś w wojsku (...) Ale jest jeszcze coś, co jest chyba najważniejsze (...) miłość do ojczyzny, bez tego nie ma wojska, bo jak długo człowiek może ryzykować własne życie - musi mieć do tego prawdziwą motywację - mówił Wicepremier Piotr Gliński.

Także Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża, podkreślił, że patriotyzm jest ważnym motywem działania także w zwyczajnym życiu. Dziękując młodzieży, że tak chętnie i licznie wzięła udział w projekcie organizowanym przez Centrum Kultury Gminy Łomża pt.  „Cena Wolności - Czerwony Bór 1944” przywoływał słowa błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego – „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości.” - Nasz naród ma wspaniałe dzieje i piękną historię, którą z dumą przekazujemy następnym pokoleniom. Nasz patriotyzm jest głęboko zakorzeniony w sercach mieszkańców – podkreślał.

 

 

 • „Cena Wolności - Czerwony Bór 1944”, czyli o miłości do Ojczyzny
 • „Cena Wolności - Czerwony Bór 1944”, czyli o miłości do Ojczyzny
 • „Cena Wolności - Czerwony Bór 1944”, czyli o miłości do Ojczyzny
 • „Cena Wolności - Czerwony Bór 1944”, czyli o miłości do Ojczyzny
 • „Cena Wolności - Czerwony Bór 1944”, czyli o miłości do Ojczyzny
 • „Cena Wolności - Czerwony Bór 1944”, czyli o miłości do Ojczyzny
 • „Cena Wolności - Czerwony Bór 1944”, czyli o miłości do Ojczyzny
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

 • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
 • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
 • Korzystamy z Google Maps
 • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.