Strona główna » Dla mieszkańców
3
lis
2023

Pamięć o pomordowanych podczas wojny

Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych jest to dzień modlitwy za dusze zmarłych, w szczególności te, które przebywają w czyśćcu. 2 listopada 2023 roku, Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys zapalił znicze m.in. przy mogiłach Polaków pomordowanych w latach II wojny światowej w Giełczynie i Sławcu. Tego dnia zakończyły się także prace przy renowacji cmentarza wojennego w Chojnach Młodych. Środki na te prace przez dwa kolejne lata Gmina Łomża pozyskiwała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cmentarz wojenny Chojny Młode został zbudowany w 1917 r. dla poległych żołnierzy wojsk cesarstwa niemieckiego. To w ocenie specjalistów jeden z największych, najciekawszych, a teraz ponownie najładniejszy cmentarz wojenny w regionie. Powstał według starannego projektu, obliczonego na konkretną liczbę poległych, których ciała ekshumowano z grobów polowych znajdujących się w okolicy. Łącznie pochowano tu 205 zmarłych w dniach od 5 do 8 sierpnia 1915. Wówczas to, po przełamaniu w dniu 4 sierpnia pozycji rosyjskich na rzece Narew, w dniach 5-8 sierpnia wojska niemieckie nacierały na oddziały rosyjskie walczące na drugiej linii obrony. Wśród obecnie dobrze widocznych nazwisk wyrytych na kamiennych krzyżach znajdujących się na mogiłach są także polskie: Kalinka, Szyglowski czy też Maciejewski.

Według prof. Mieczysława Wrzoska - autora „Historii oręża polskiego 1795-1939” w czasie I wojny światowej poległo, zmarło lub zaginęło bez wieści około 530 tys. Polaków służących w armiach państw zaborczych: ponad 220 tys. w armii austro-węgierskiej, około 200 tys. w armii rosyjskiej i ponad 110 tys. w armii niemieckiej. Profesor ocenia również, że w sumie do armii państw zaborczych powołano około 2,9 mln żołnierzy polskiego pochodzenia. Nieuniknione walki bratobójcze były wówczas największym dramatem dla Polaków.

Gmina Łomża od kilku lat pozyskuje dofinansowania z MKiDM na odnawianie i porządkowanie starych cmentarzy wojennych znajdujących się na jej terenie. W roku 2021 gruntownie został odnowiony cmentarz żołnierzy niemieckich z I wojny światowej w miejscowości Sierzputy Młode. W roku 2022 roku odnowiono cmentarz w[ojenny wojenne z okresu I wojny w Gać. Wówczas też rozpoczęły się prace na cmentarzu w Chojnach Młodych. W tym roku dzięki kolejnej dotacji z MKiDN przeprowadzono 2 etap prac na tym cmentarzu, kończąc jego porządkowanie.

Pod koniec ubiegłego roku, przy współpracy Gmin Łomża i Zambrów, oraz dzięki przychylności Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku, doprowadziliśmy do odnowienia mogiły upamiętniającej pomordowanie przez Niemców w latach II wojny światowej około 12 tysięcy Polaków i Żydów w lasach koło Giełczyna.

 

  • Pamięć o pomordowanych podczas wojny
  • Pamięć o pomordowanych podczas wojny
  • Pamięć o pomordowanych podczas wojny
  • Pamięć o pomordowanych podczas wojny
  • Pamięć o pomordowanych podczas wojny
  • Pamięć o pomordowanych podczas wojny
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.