Strona główna » Turystyka » Atrakcje turystyczne i zabytki
29
gru
2015

Rezerwat "Rycerski Kierz" i pomnik Stacha Konwy

„Rycerski Kierz” położony w okolicach Jednaczewa, będący gatunkowym lasem liściastym, złożonym głównie z dębu szypułkowego w wieku 120, 140 lat z pojedynczą sosną w wieku około 100 lat.

Data utworzenia: 03-03-1989 r.

Powierzchnia: ogólna 42,44 ha; leśna 42,44 ha;

Rodzaj ochrony: CZĘŚCIOWA

Cel ochrony: ZACHOWANIE GINĄCYCH ZBIOROWISK GRĄDU CZYŚĆCOWEGO I DĄBROWY ŚWIETLISTEJ
Opis: Centralną część rezerwatu zajmuje dąbrowa świetlista, z dorodnym drzewostanem dębowo-sosnowym. Bardzo bogatą warstwę krzewów reprezentuje 21 gatunków. Bardzo długa jest lista gatunków ziół z licznymi gatunkami chronionymi i rzadkimi. W południowej i południowo-wschodniej części rezerwatu dominuje grąd czyśćcowy z wielogatunkowymi i wielowiekowym lasem liściastym (źródło: Nadleśnictwo Łomża)

Nieznany szerzej w Polsce Stach Konwa jest ludowym bohaterem Kurpiów. Zasłynął w 1708 r. w bitwie pod Kopańskim Mostem koło Myszyńca. Kurpie rozbili wtedy oddział Szwedów, sojuszników miłościwie panującego w Rzeczypospolitej Stanisława Leszczyńskiego. Kto walczył wówczas z Leszczyńskim, sprzyjał innemu kandydatowi do polskiego tronu - Sasowi, Augustowi II zwanemu Mocnym. Ćwierć wieku później Stach Konwa ponownie stanął do boju na czele strzelców kurpiowskich. Tym razem wsparli oni Leszczyńskiego, toczącego z Sasami walkę o władzę królewską. W 1733 r. pod Jednaczewem doszło do bitwy z wojskami sasko-rosyjskimi. Kurpie ponieśli klęskę, a Stach Konwa dostał się do niewoli. Odmówiwszy przystąpienia do stronnictwa Augusta III Sasa, został powieszony. Przetrwał w pamięci Kurpiów jako niemal legendarna postać broniąca wolności i przywilejów puszczańskiego ludu. W miejscu gdzie go pochowano stoi pomnik-kapliczka wykonany z pnia dawnej sosny bartnej. Na drewnianej tablicy wyryto inskrypcję: Tu spoczywa bohater kurpiowski Stach Konwa zginął śmiercią chwalebną r. 1733. Szkoda, że tylko wnęka z ludową figurką Chrystusa Frasobliwego pozostaje wolna od szpecących i niestosownych całkiem współczesnych "autografów". Pomnik Stacha Konwy stoi na skraju Lasu Jednaczewskiego. Od strony Łomży prowadzi tu przez nadnarwiańskie łąki ulica nazwana Groblą Jednaczewską. (źródło opisu i zdjęć: www.polskaniezwykla.pl)

  • Rezerwat
  • Rezerwat
  • Rezerwat
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.