Strona główna » Turystyka » Atrakcje turystyczne i zabytki
29
gru
2015

Wzgórze Św. Wawrzyńca

Największą atrakcją historyczną Gminy Łomża jest potężne grodzisko z około IX – X wieku z osadą i resztkami kościoła pw. Św. Wawrzyńca, znajdujące się w okolicach Starej Łomży nad Rzeką.

Wzgórze św. Wawrzyńca znajduje się obok Góry Królowej Bony. Wzgórze swoją nazwę wzięło od kościoła, który stał na tym terenie. Ostatnie badania archeologiczne wykazały, że obszar ten jest średniowiecznym cmentarzem. Murowany kościół wybudowano w późnym średniowieczu; został on rozebrany w 1765 roku. W jego miejscu zbudowano kaplicę z drewnianą figurą św. Wawrzyńca, która obecnie mieści się w Muzeum Północno-Mazowieckim. Tam, gdzie znajdował się kościół, pozostały tylko resztki fundamentów. Ewangelizacja tych terenów jest ściśle związana ze św. Brunonem z Kwerfurtu. Badania naukowe wskazują, że właśnie z Łomży wyruszył on ze swoją ostatnią misją ewangelizacyjną. W 2009 roku, w tysięczną rocznicę śmierci św. Brunona, na wzgórzu postawiono krzyż (źródło: www.polskaniezwykla.pl)

 

  • Wzgórze Św. Wawrzyńca
  • Wzgórze Św. Wawrzyńca
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.