Strona główna » Turystyka » Atrakcje turystyczne i zabytki
29
gru
2015

Góra Królowej Bony

Pięć kilometrów od dzisiejszej Łomży, w miejscu nazywanym Górą Królowej Bony, widać wyraźnie ślady potężnego grodziska i otaczających je wałów ziemnych.

Jego położenie świadczy o obronnym charakterze. Usytuowany na zboczu doliny gród zabezpieczała od północnego wschodu Narew i jej szeroka, bagnista dolina. Grodzisko istniało od X do XII w. Legendy i zapiski mówią, a archeolodzy potwierdzają, że na sąsiednim wzniesieniu, nazywanym Górą Świętego Wawrzyńca, wybudowano około 1000 r. kościół. Założycielem wspólnoty chrześcijańskiej był św. Brunon z Kwerfurtu. Z poświęceniem, ale nie bez trudności krzewił on nową wiarę na pograniczu prusko-jaćwieskim. W 1009 r. zginął śmiercią męczeńską. Gród w Starej Łomży rozwijał się prężnie, dopóki ziemie wschodniego Mazowsza najeżdżały plemiona pruskie, jaćwieskie i litewskie. Po unii polsko-litewskiej na tym pograniczu zrobiło się znacznie spokojniej, a obronne położenie grodu zaczęło raczej przeszkadzać niż służyć. Przedsiębiorczy kupcy, dla których Łomża była ważnym ośrodkiem ekspansji na północny wschód, zadecydowali o przeniesieniu miasta w bardziej dostępne miejsce. (źródło opisu i zdjęć: www.polskaniezwykla.pl)

  • Góra Królowej Bony
  • Góra Królowej Bony
  • Góra Królowej Bony
  • Góra Królowej Bony
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.