„Czyste Powietrze” w Gminie Łomża

Foto nr 43293
Fotogaleria
Już w co piątym domu jednorodzinnym w Gminie Łomża zostały zrealizowane lub są realizowane prace związane z wymianą kopciucha i termomodernizacją z wykorzystaniem dofinansowania z Programem „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy Gminy Łomża są jednymi z najaktywniejszych w województwie podlaskim. Do końca czerwca 2024 r. pozyskali ponad 11 mln zł dofinansowania. Więcej otrzymali tylko mieszkańcy miast: Białegostoku i Suwałk.

„Czyste Powietrze” to rządowy program dotacyjny, którego celem jest wsparcie finansowe mieszkańców w wymianie „kopciuchów”,  czyli starych i nieefektywnych pieców, będących główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza, na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Program umożliwia również termomodernizację budynków jednorodzinnych z jednoczesnym odnowieniem elewacji. W właściciele domów jednorodzinnych mogą pozyskać do 66 tys. zł, przy najniższym pułapie dofinansowania, i aż do 135 tys. zł  przy najwyższym wymiarze wsparcia.

Jak wynika z najnowszych danych przedstawionych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku do dnia 30 czerwca 2024 r. mieszkańcy Gminy Łomża złożyli 746 wniosków o dofinansowanie, z czego 339  inwestycji zostało zrealizowanych
i rozliczonych. Łączna wysokość wypłaconych przez Fundusz dotacji dla mieszkańców Gminy Łomża wyniosła 11 033 481 zł. Więcej środków pozyskali tylko mieszkańcy dwóch największych miast w województwie Białegostoku (20 452 241,42 zł) i Suwałk (14 215 890,45 zł).

Aktywności mieszkańców we wdrażaniu we własnych domach „Czystego Powietrza” wspiera Gmina Łomża. W Urzędzie Gminy działa jeden z pierwszych w województwie podlaskim Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego Programu „Czyste Powietrze”.

- Cieszę się, że jako samorząd, Urząd Gminy, skutecznie wspieramy mieszkańców w pozyskiwaniu środków z „Czystego powietrza” – mówi Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża. - Dzięki wykorzystaniu dotacji na wymianę starych kopciuchów na nowoczesne piece, albo inne czyste źródła ciepła i termomodernizacji domów, mieszkańcy mogą żyć w ciepłych i ładnych domach, a my wszyscy możemy oddychać czystym powietrzem.

Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/.

Szczegóły ws. zmian programu „Czyste Powietrze”: https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze

Punkt Konsultacyjno-Informacyjnego programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Gminy Łomża czynny jest w każdy wtorek i piątek w godz. 800 – 1300.

Więcej informacji o Programie na stronie internetowej: https://czystepowietrze.gov.pl